G(Ł)ODNA URZĘDÓWKA [ RAPORT – wpis aktualizowany]








- zestawienie orzecznictwa obejmującego orzeczenia Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych przyznające adwokatom wynagrodzenie, z uwzględnieniem prokonstytucyjnej wykładni obecnego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości (uwzględnieniem orzeczenia TK – SK 66/19 raz SK 78/21)
- wzory wniosków, zażaleń oraz skargi konstytucyjnej;
- wystąpienia Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris” do organów władzy publicznej w związku ze stawkami pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów z urzędu;
- artykuły oraz felietony członków Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”
o tematyce pomocy prawnej udzielanej z urzędu; - publikacje prasowe odnoszące się do pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów z urzędu oraz działań adwokackich;
- wystąpienia organów państwowych (w tym interpelacje poselskie) do Ministra Sprawiedliwości w sprawie pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokatów i radców prawnych


UŻYJ NASZEGO LOGO:
ZESTAWIENIE ORZECZNICTWA SĄDU NAJWYŻSZEGO ORAZ SĄDÓW POWSZECHNYCH
W ramach naszej inicjatywy G(ł)odne Urzędówki, przygotowaliśmy oraz na bieżąco aktualizujemy, w oparciu o napływające do nas od adwokatów informacje, zestawienie orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, uwzględniające postulat zawarty w orzeczeniu TK 66/19 tj. niedopuszczalność zróżnicowania stawek adwokackich z wyboru oraz z urzędu.
Aktualne zestawienie możecie Państwo pobrać ze strony internetowej. Aktualizacja na dzień 26 września 2022 roku.
WZORY WNIOSKÓW
Publikujemy edytowalne wzory wniosków o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, a także wzory zażaleń w postępowaniu cywilnym oraz w postępowaniu karnym, a także wzór skargi konstytucyjnej. Publikujemy także nowy wzór wniosku o uzupełnienie wyroku w postępowaniu karnym, wobec niekonstytucyjności stawek rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości stwierdzonej w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 XII 2022 roku (SK 78/21).
Poniżej wszystkie wzory do pobrania:
wzór zażalenia na odmowę uzupełnienia kosztów postępowania [.docx]
wzór wniosku o uzupełnienie wyroku w postępowaniu karnym[.docx]
wzór wniosku – postępowanie karne[.docx]
wzór wniosku – postępowanie cywilne[.docx]
wzór – zażalenie na koszty w I instancji w postępowaniu karnym[.docx]
wzór – zażalenie na koszty w II instancji w postępowaniu karnym[.docx]
wzór – zażalenie na koszty w I lub II instancji w postępowaniu cywilnym [.docx]
wzór – skarga konstytucyjna [.docx]
WYSTĄPIENIA STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO „DEFENSOR IURIS”
W dniu 13 marca 2023 roku (poniedziałek)
Wystąpiliśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o skierowanie pytania prawnego do Sądu Najwyższego w zakresie stosowania art. 626 par. 2 kodeksu postępowania karnego. Otrzymaliśmy odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich o zainteresowaniu oraz istotności przedstawionego zagadnienia oraz prośbę o dołączenie wyroków Sądów Powszechnych wskazujących na rozbieżność orzeczniczą w zakresie stosowania art. 626 par. 2 kodeksu postępowania karnego.
W dniu 10 marca 2023 roku (piątek)
Przesłaliśmy drogą e-mailową list otwarty do wszystkich sądów powszechnych w Polsce, w którym zawarliśmy postulaty dotyczące pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów oraz radców prawnych w zakresie poszanowania treści art. 190 ust. 4 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Treść wskazanego listu umieściliśmy także na mediach społecznościowych. Niniejszy list przesłaliśmy także do Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Okręgowych Rad Adwokackich z prośbą o wsparcie interesów majątkowych adwokatów.
W dniu 21 lutego 2023 roku (wtorek)
Wystąpiliśmy do Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej z listem o rozważenie działań prowadzących do dobrowolności w zakresie prowadzenia spraw z urzędu w zakresie spraw cywilnych i administracyjnych. Wskazaliśmy, że ORA Kraków jest obecnie jedyną izbą adwokacką, gdzie nie istnieje możliwość rezygnacji z prowadzenia spraw z urzędu. W dniu 9 marca 2023 roku Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej wydał zarządzenie dotyczące zasad wyznaczania pełnomocników w Krakowskiej Izbie Adwokackiej, jak również przeprowadzona jest ankieta wśród adwokatów izby krakowskiej.
W dniu 21 lutego 2023 roku (wtorek)
Wystąpiliśmy o udostępnienie informacji publicznej do Ministerstwa Finansów (wniosek) oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (wniosek) w przedmiocie planowanych prac legislacyjnych nad rozporządzeniem w sprawie nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej przez adwokatów z urzędu, zgodnie ze wskazaniami Trybunału Konstytucyjnego.
Poniżej publikujemy:
- odpowiedź Ministra Finansów z dnia 7 marca 2023 roku na wniosek o udzielenie informacji publicznej;
- odpowiedź Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 marca 2023 roku na wniosek o udzielenie informacji publicznej;
W dniu 15 lipca 2022 roku (piątek)
Wystąpiliśmy z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej do Okręgowych Rad Adwokackich, aby wyjaśnić czy na obszarze danej rady adwokackiej istnieje możliwość złożenia oświadczenia o wykreśleniu z listy osób deklarujących gotowość do świadczenia pomocy prawnej z urzędu. Na dzień publikowania informacji otrzymaliśmy odpowiedzi z 15 okręgowych rad adwokackich spośród 24 okręgowych rad adwokackich w kraju. Jednocześnie na grupie „G(ł)odne Urzędówki” udzieliliście Państwo informacji co do praktyki w dalszych 7 radach adwokackich. Nie otrzymaliśmy informacji co do praktyki postepowania w 3 radach adwokackich – tj. ORA w Opolu, Siedlcach oraz Toruniu.
Według uzyskanych informacji:
- w sprawach karnych – wszystkie rady adwokackie stwarzają możliwość złożenia oświadczenia o niewyrażeniu gotowości do świadczenia pomocy prawnej z urzędu, co skutkuje wpisanie przez Sąd na „listę B” przydzielania spraw z urzędu, zgodnie z właściwym rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2020 roku;
- w sprawach cywilnych i administracyjnych – Okręgowa Izba Adwokacka w Krakowie oraz Okręgowa Izba Adwokacka w Katowicach nie stwarza możliwości złożenia oświadczenia o braku gotowości do świadczenia pomocy prawnej z urzędu – we wskazanych radach adwokackich świadczenie pomocy prawnej z urzędu w sprawach cywilnych i administracyjnych jest „przymusowe”
W dniu 8 października 2021 roku (piątek)
- Sąd Apelacyjny w Krakowie (odpowiedź) potwierdził, że w Wydziale II Karnym sędziowie uwzględniają wnioski obrońców z urzędu o przyznanie pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów i radców prawnych, zgodnie z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 kwietnia 2020 roku (sygn. akt. SK 66/19). Jak wynika z zestawienia orzecznictwa wnioski takie uwzględniane są również w Wydziale I Cywilnym w/w Sądu.
- Sąd Okręgowy w Białymstoku (odpowiedź) potwierdził, że istniały przypadki przyznania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu wg orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego SK 66/19.
- Sąd Okręgowy w Rzeszowie (odpowiedź) potwierdził, że istniały przypadki przyznania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu wg orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego SK 66/19.
- Sąd Okręgowy w Toruniu (odpowiedź) potwierdził, że istniały przypadki przyznania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu wg orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego SK 66/19;
- Sąd Okręgowy w Zamościu (odpowiedź) potwierdził, że istniały przypadki przyznania wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu wg orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego SK 66/19;
Przesłaliśmy list otwarty do przedstawicieli władzy publicznej, organizacji pozarządowych, mediów.
Akcja została również poruszona na naszym koncie w ramach Instagrama.
ARTYKUŁY I FELIETONY CZŁONKÓW
STOWARZYSZENIA ADWOKACKIEGO „DEFENSOR IURIS”
o tematyce pomocy prawnej udzielonej z urzędu
PUBLIKACJE PRASOWE
dot. nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
- W dniu 20 grudnia 2022 roku (wtorek)
Serwis Gazeta Prawna opublikował artykuł „Pomoc prawna z urzędu. TK: Różnicowanie wynagrodzenia jest niezgodne z konstytucją”, w którym opisano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 X 2022 roku oraz jego możliwe następstwa. - W dniu 20 grudnia 2022 roku (wtorek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „TK: Przepisy dotyczące „urzędówek” za sprawy karne niezgodne z Konstytucją”, w którym opisano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 X 2022 roku oraz jego możliwe następstwa. - W dniu 2 września 2022 roku (piątek)
Serwis Rzeczypospolita opublikował artykuł „Adwokat może zrezygnować z urzędówek, radca prawny nie”, w którym wskazał na ograniczoną możliwość rezygnacji radców prawnych z pomocy prawnej świadczonej z urzędu. - W dniu 5 sierpnia 2022 roku (piątek)
Serwis Rzeczypospolita opublikował artykuł „Nowe stawki dla prawników. Resort Ziobry przedstawił swoje propozycje”, w którym wskazał na projektowaną nowelizację rozporządzenia w sprawie stawek z urzędu, obniżającą wartość pracy obrońców i pełnomocników w sprawach nieletnich do odpowiednio 60 oraz 180 zł. - W dniu 30 czerwca 2022 roku (czwartek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „Stowarzyszenie adwokackie pyta, czy można rezygnować z „urzędówek”, w którym wskazano na problematykę możliwości rezygnacji ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu oraz odpowiedzi udzielone przez rady adwokackie, na wniosek Stowarzyszenia. - W dniu 28 maja 2022 roku (sobota)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „G(ł)odne urzędówki? – RPO też pisze do ministra sprawiedliwości), w którym wskazał na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie dyskryminacji pełnomocników z urzędu, jak również na dotychczasowe działania w ramach inicjatywy „G(ł)odne urzędówki”. - W dniu 10 maja 2022 roku (wtorek)
Serwis Rzeczpospolita.pl opublikował artykuł „Prezes NRA do sędziów: nie stawiajcie adwokatów w niekorzystnym położeniu” w którym wskazał, że Prezes NRA wystosował apel do członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA dot. stawek pomocy prawnej udzielonej z urzędu. - W dniu 7 kwietnia 2022 roku (czwartek)
Serwis Rzeczpospolita.pl opublikował artykuł „Prezes NRA pisze do premiera. Adwokaci dostają mniej niż 19,7 zł za godzinę” w którym wskazał, że Prezes NRA wystosował do Premiera RP pismo, w którym zwrócił uwagę na niedopuszczalną wysokość stawek pomocy prawnej udzielanej przez adwokatów z urzędu. - W dniu 14 lutego 2022 roku (poniedziałek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „G(ł)odne urzędówki” – NRA apeluje do sędziów o terminowe wypłaty, w którym opisano apel Prezesa NRA skierowany do stowarzyszeń sędziowskich, jak też dotychczasowe działania Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris” w ramach inicjatywy G(ł)odne Urzędówki. - W dniu 9 lutego 2022 roku (środa)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „Widziały gały co brały? Sądy nadal różnie podchodzą do „urzędówek””, w którym poruszono problematykę zróżnicowania orzecznictwa sądów powszechnych w przedmiocie stawek pomocy prawnej udzielonej z urzędu. - W dniu 31 stycznia 2022 roku (poniedziałek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „Adwokaci wypisują się z urzędówek, bo stawki są za niskie”, w którym poruszono problematykę możliwości rezygnacji części adwokatów z świadczenia pomocy prawnej udzielanej z urzędu oraz odmienności praktyki odmowy takiego świadczenia w różnych izbach adwokackich. - W dniu 3 grudnia 2021 roku (piątek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „G(ł)odna urzędówka – adwokaci i radcy coraz mocniej walczą o swoje wynagrodzenia” w którym opisano dotychczasowe działania samorządu, jak też Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris” w przedmiocie nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. - W dniu 24 listopada 2021 roku (środa)
Serwis Legalis.pl opublikował artykuł „Wyższe taksy za urzędówki? MS nie mówi nie” w którym przedstawiono odpowiedź Ministra Sprawiedliwości na interpelację poselską posła Franciszka Sterczewskiego. - W dniu 20 października 2021 roku (poniedziałek)
Serwis Rzeczpospolita opublikował artykuł „Za urzędówki adwokaci płacą z własnej kieszeni”, w którym wskazano na interpelacje posła Franciszka Sterczewskiego w przedmiocie stawek adwokackich i radcowskich z urzędu. - W dniu 14 października 2021 roku (czwartek)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł „Radcy i adwokaci wspólnie dopominają się uregulowania stawek za pomoc prawną z urzędu”, w którym poruszono działania samorządu, jak też Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris” w przedmiocie nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. - W dniu 25 września 2021 roku (sobota)
Serwis Prawo.pl opublikował artykuł” Adwokaci apelują o rozwiązanie problemu stawek za pomoc prawną z urzędu”, w którym przytoczono treść listu otwartego oraz innych działań podejmowanych w tym przedmiocie. - W dniu 23 września 2021 roku (czwartek)
Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł „Obywatele mają prawo wymagać od państwa pomocy prawnej z urzędu, ale państwo nie chce przyzwoicie płacić adwokatom” w ramach którego w całości przedstawiony został nasz list otwarty.
WYSTĄPIENIA ORGANOW WŁADZY PUBLICZNEJ
dot. nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu
- wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 maja 2022 roku;
- interpelacja posła Franciszka Sterczewskiego w sprawie stawek z urzędu z dnia 13 października 2021 roku wraz z odpowiedzią Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 listopada 2021 roku;
- interpelacja posłów Agnieszki Dziemianowicz Bąk, Krzysztofa Śmiszek oraz Anny Marii Żukowskiej w sprawie stawek z urzędu z dnia 16 sierpnia 2021 roku wraz z odpowiedzą Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 2021 roku;
- interpelacja posła Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie stawek z urzędu z dnia 26 lutego 2020 roku wraz z odpowiedzią Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 marca 2020 roku
1 Response
[…] Problem wynagrodzenia adwokatów za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest znany i był wielokrotnie poruszany, w tym w ramach aktywności stowarzyszenia adwokackiego Defensor Iuris – ostatnio w postaci akcji „G(ł)odne urzędówki”. […]