POD KĄTEM PRAWA: Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu

defensoriuris

AUTORKA: ADWOKAT ANNA KĄTNIK – MANIA 

 

 

Czy spożycie alkoholu oznacza nietrzeźwość? Niekoniecznie. W ujęciu prawnym rozróżnia się stan nietrzeźwości i stan po użyciu alkoholu. Najlepiej oba zjawiska obrazuje załączona grafika.

 

Czemu służy takie dzielenie? Ano na przykład temu, aby rozróżnić, czy kierowca prowadzący pojazd mechaniczny, naruszył przepisy, a jeżeli tak, to czy popełnił przestępstwo, czy wykroczenie.

W każdym wypadku, konsekwencje popełnienia takiego czynu mogą być poważne. Dotyczą one nie tylko wymierzenia przez sąd kary, ale także nałożenia na sprawcę zakazu prowadzenia pojazdów. Ponadto, w wypadku skazania za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (a zatem popełnienia przestępstwa) sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5.000 zł, a gdy sprawca popełnił je ponownie, co najmniej 10.000 zł. Sąd ma obowiązek nałożenia na skazanego takiego świadczenia, a podana wartość ma charakter minimalny.

Stąd, każdorazowo przed rozpoczęciem jazdy należy upewnić się, czy kierowca jest trzeźwy. Cena jednorazowego testera jest niewielka (ok. 5 zł) w porównaniu do grożących reperkusji. Można go trzymać w portfelu, torebce, a najlepiej w samochodzie.

Jeżeli jednak do takiej sytuacji dojdzie – koniecznie i najlepiej od razu – skontaktować się z adwokatem.

 

POZNAJ AUTORKĘ: ADWOKAT ANNA KĄTNIK – MANIA

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies