Kto zabrał Adwokaturze ser ?

defensoriuris
Ser Adwokatura

Bardzo lubię krótką historię napisaną przez Spencera Johnsona pod zabawnym tytułem „Kto zabrał mój ser?”. Jest to opowiadanie o tym, w jak różny sposób reagujemy na zmiany w otaczającym nas świecie. Ser jest metaforą tego, co większość w nas życiu uważa za niezbędne do szczęścia: stałe miejsce zamieszkania, przewidywalne źródło dochodów, stabilny związek. A co się dzieje, gdy ser znika?

ser

Niektórzy z nas są Nosami. Wyczuwają zmiany z wyprzedzeniem, nie są nimi zaskoczeni, przygotowali się na nie i potrafią się z nimi zmierzyć. Część z nas jest Pędziwiatrami: nie przewidują zmian, ale są na tyle elastyczni, że od razu się do nich dostosowują.

Myślę, że większość z nas jest Bojkami. W pierwszej chwili się buntujemy, nie chcemy zaakceptować zmian, boimy się do nich dostosować. W pewnym momencie dociera jednak do nas, że nasz lęk jest irracjonalny, a stojąc w miejscu do niczego nie dojdziemy. Mobilizujemy się i uczymy się, jak radzić sobie z tym, co nowe.

Są jednak wśród nas Zastałki, czyli takie osoby, które się wściekają. Złoszczą się o to, że ktoś wymaga od nich rozwoju, jeżeli im dobrze było tak, jak było. Oni żadnych zmian nie chcieli, nie zgadzają się i oczekują, że wróci to, co było i co jest im znane. Zastałek nie rusza z miejsca, cały czas w nim pozostaje i złorzeczy, że nie jest tak, jak on by chciał i na pewno ktoś jest za to odpowiedzialny.

A jaka jest Adwokatura?

Czy Adwokatura wyczuwa zmiany w otaczającej rzeczywistości, przygotowuje się na nie z wyprzedzeniem? Czy może Adwokatura jest na tyle elastyczna, że nawet jak nie zdoła pewnej sytuacji przewidzieć, to szybko się do niej dostosowuje? Czy jednak jest Bojkiem: buntuje się, ale w końcu zaczyna szukać rozwiązań? A może jest Zastałkiem: wciąż chce pozostać w tym miejscu, w którym zaskoczyła ją zmiana?

Dwa lata temu świętowaliśmy stulecie Adwokatury. Była to wspaniała okazja do celebrowania. Historia jest ważna, tradycja jest niezbędna do stworzenia poczucia tożsamości. Drzewo bez korzeni nie istnieje, ale żeby było podziwiane musi wydawać plony. Jabłoń, która nie wydaje owoców może zostać uznana za zbędną.

Nie jest celem tego artykułu krytykowanie kogokolwiek. Jako członek Adwokatury po prostu się martwię. Nie wiem, czy Adwokatura jest gotowa na zmiany. Jest wiele problemów, z którymi borykamy się od lat (np. zakaz reklamy) oraz pojawiają się nowe związane z pandemią, a których zdecydowanie nie dało się przewidzieć z wyprzedzeniem (np. konieczność przeprowadzenia zdalnych zgromadzeń). Nie mam pretensji o to, że Adwokatura nie jest Nosem ani Pędziwiatrem. Sama żadnym z nich nie jestem. Ale nie chcę, żeby Adwokatura była Zastałkiem. Stanie w miejscu i obrażanie się na Świat, że się zmienił, nie służy ani Adwokaturze, ani jej członkom, a przede wszystkim nie służy Światu, bo Świat Adwokatury potrzebuje.

Zastanówmy się proszę, czy Świat powinien być taki, jak chce Adwokatura, czy to Adwokatura powinna stać się taka, jakiej potrzebuje Świat?


ADWOKAT KAMILLA KASPRZAK

🦜 w Stowarzyszeniu Adwokackim „Defensor Iuris” #DI od stycznia 2020 r.,

🦜 Kierownik Zespołu Opiniodawczego #DI,

🔸 absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Prawa i Administracji, prawo oraz studia podyplomowe, podatki i prawo podatkowe), ukończyła również Europejskie Studia Specjalne na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, od 2011 r. prowadzi kancelarię adwokacką, początkowo – po ukończeniu aplikacji adwokackiej w ramach Pomorskiej Izby Adwokackiej (Pomorska Izba Adwokacka) – z siedzibą w Gdańsku (Gdańsk), a od 2012 r. w Lęborku (Lębork). Obecnie jest członkiem Koszalińskiej Izby Adwokackiej (Okręgowa Rada Adwokacka w Koszalinie), a także stałym mediatorem wpisanym na listę Prezesa Sądu Okręgowego w Słupsku (Sąd Okręgowy w Słupsku) i Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku (Sąd Okręgowy w Gdańsku),

🔸 w swojej praktyce zawodowej zajmuje się w szczególności sprawami administracyjnymi oraz cywilnymi, w tym sprawami związanymi z szeroko pojętym obrotem gospodarczym, często również występuje w roli obrońcy w sprawach karnoskarbowych, jest również aktywna w zakresie przeciwdziałania wszelkim formom przemocy, w tym przemocy wobec kobiet,

🔸 jako mediator stale poszerza swoje kwalifikacje, uczestnicząc w wyspecjalizowanych szkoleniach (np. z zakresu mediacji gospodarczych dla mediatorów zorganizowanych przez Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Regionalnej Izbie Gospodarczej Pomorza, ukończyła również Roczne Studium Mediacji prowadzonych metodą Porozumienia bez Przemocy opracowaną przez Marshalla Rosenberga) i dyskusji w tej tematyce („Mediacje – dobre rozwiązanie dla biznesu i sądownictwa” na Uniwersytecie Gdańskim),

🔸 więcej: www.adwokatkasprzak.pl,

🦜 zobacz jej przykładową aktywność w #DI: adwokat Kamilla Kasprzak 

Możesz być zainteresowany też poniższymi artykułami

Zostaw komentarz

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności & cookies