O PROJEKCIE
#POPRAWNIE PRAWNIE to projekt edukacyjny, którego zadaniem jest poszerzenie świadomości prawnej społeczeństwa, przede wszystkim w aspekcie językowym, przy wykorzystaniu platformy społecznościowej “Instagram”.
Jego realizacja przy udziale adwokatów, a zatem prawników – praktyków, pozwala na określenie najczęstszych błędów popełnianych w mowie potocznej, tak w toku rozmowy bezpośredniej, jak i w przekazie medialnym, wypowiedziach polityków itd.
Korzystając z rozwiązań takich jak „karuzele”, „rolki”, „relacje”, adwokaci, w przystępny sposób, wyjaśnią, jakich słów nie ma w języku prawniczym (np. zachówek), na czym polegają różnice w pojęciach, które w mowie potocznej nietrafnie są uznawane za synonimy (np. oddalenie i odrzucenie pozwu, pełnomocnik i obrońca), ale też jak naprawę nazywają się w polskim prawie instytucje, które zostały, np. zapożyczone z innych systemów prawnych (posługiwanie się w sprawach karnym słowem „kaucja”, która w rzeczywistości w polskim prawie określana jest jako „poręczenie majątkowe”).
Autorem i koordynatorem projektu jest adw. Anna Kątnik – Mania.
KTO W PROJEKCIE ?
W projekcie udział biorą Członkowie Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, a wśród nich:
adw. Katarzyna Kielsznia – Budzińska
(OD) KIEDY ?
Podstawą projektów edukacyjnych jest m. in. ich systematyczność. Poruszamy się zatem harmonogramem, który wyraża ustaloną odgórnie formę oraz funkcję, którą dany wpis ma spełniać.
W ten sposób odbiorcy wiedzą, kiedy pojawią się nowe materiały. Ujawniamy także, jaki jest ich cel.
Projekt rusza w obchodzony w Polsce Dzień Edukacji Narodowej – 14 października 2022 r. Data „startu” jest całkowicie nieprzypadkowa i wyraża edukacyjny charakter projektu.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO PROJEKTU !
Jeżeli jesteś adwokatem, możesz, np. nawiązać do tematyki naszych wpisów, wskazując na własne przykłady ze swojej praktyki (ciekawe/zabawne wpadki językowe czy przykłady nieprawidłowego posługiwania się pojęciami w mediach). Oznacz nasze konto, użyj #poprawnieprawnie. My postaramy się nawiązać do Twojej historii!
Jeżeli jesteś nauczycielem masz dla nas jakieś uwagi, a może po prostu chcesz rozjaśnić swoim uczniom dane zagadnienie, napisz do nas koniecznie: stowarzyszenie@defensoriuris.pl wpisując w temacie #poprawnieprawnie.
CHCESZ NAS WESPRZEĆ ?
Zawsze możesz kliknąć …